Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının (hymenin) fiziksel durumunun değerlendirilmesi için yapılan bir jinekolojik muayenedir. Bekaret kontrolü, bekaret testi ve bakirelik kontrolü olarak da isimlendirilmektedir. Bu muayene ile kızlık zarının yapısal özellikleri, varlığı, konumu ve esnekliği gibi özellikler gözlenebilir. Bu yazımızda, kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi, kızlık zarı muayenesi İstanbul da nerede yapılır, kızlık zarı muayenesini hangi doktor yapar, kızlık zarı muayenesi fiyatı konusunda ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan ve sıklıkla “hymen”, “himen” ve”zar” olarak tanımlanan bir mukoza katmanıdır. Toplumsal bir yanılgı olarak, bu yapının hassas ve kolayca yırtılabileceği düşünülse de, gerçek çok farklıdır. Aslında, kızlık zarı vajinanın dış bölümünü iç kısmından ayıran kritik bir bariyer işlevi görür. (Ayrıntılı bilgi için bkz. Kızlık Zarı Nedir?)

Kızlık Zarı Yapısı

Kızlık zarı, vajina girişinde yer alan ve vajinanın dış ile iç kısmını ayıran mukozal bir yapıdır. Genellikle, vajina girişinin hemen içinde bulunur ve ortasındaki açıklık sayesinde adet kanaması ve diğer vajinal akıntıların dışarı atılmasını sağlar. Kızlık zarının rengi ve esnekliği kişiden kişiye değişiklik gösterir (bkz. Esnek Kızlık Zarı) . Kızlık zarının dış katmanını çok katlı yassı epitel hücreleri oluşturur ve koruyucu bir görev üstlenirler. Altında yer alan mukoza tabakası, zarın esnekliğini ve nemlendirici fonksiyonunu sağlar. Kızlık zarı, kan damarları ve sinir ağları sayesinde duyarlı bir yapıya sahiptir.

Kızlık zarı farklı tiplere ayrılır; annüler (halka şeklinde), kribriform (elek şeklinde), septate (bölmeli) ve daha nadir görülen fimbriate (saçaklı) ve kapalı (imperfore) gibi çeşitleri bulunur. (bkz. Kızlık Zarı Çeşitleri) Her tipin kendine özgü özellikleri vardır ve bazı durumlarda cinsel ilişki öncesi cerrahi müdahale gerektirebilir. Himen aplazisi ise, kızlık zarının doğuştan hiç olmaması durumudur ve bu sağlık sorunu oluşturmadığı için tedavi edilmez.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi hasta mahremiyetine saygı duyulan bir ortamda, kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları tarafından, genellikle bir jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilir. Öncelikle hastayla bir ön görüşme yaparak muayenenin amacını ve nasıl yapılacağını açıklarız. Muayene esnasında bir eldiven giyeriz ve genellikle dış dudakları tutup hafifçe kendimize doğru çekerek kızlık zarının yapısını, şeklini, bir zedelenmenin olup olmadığını anlamaya çalışırız. Kızlık zarı muayenesi esnasında herhangi bir alet kullanılmaz ve bu süreç kesinlikle ağrısızdır.

kızlık zarı muayenesi için jinekolojik muayene masasında oturan genç kız

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Kliniğimize yapılan başvurularda, kızlık zarı muayenesini en sık talep eden grup, partneri ile cinsel yakınlaşma yaşayan ve kızlık zarına zarar gelme endişesi taşıyan genç kızlardır. Onları takip eden bir diğer sık neden ise, mastürbasyon veya partnerin parmağı ile zorlama sonucu yaşanan kanama durumlarıdır (bkz. Kızlık Zarı Kanaması). Bu iki ana sebebin yanı sıra, evlilik öncesi danışmanlık talep eden hastalar, kaza sonucu vajinal yaralanmaları olanlar ve cinsel ilişki ile kanama olup olmayacağını merak eden hastalar da kızlık zarı muayenesi için kliniğimize başvurmaktadırlar.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerin muayenehanelerinde gerçekleştirilir. 18 yaşın üzerindeki herkes kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. 18 yaşının altındaki hastalarda ebeveynlerden birisinin rızası ve refakati ile kızlık zarı muayenesi yapılabilir. Zorlama, tecavüz, istismar sonucunda adli mercilere yansımış vakalarda ise devlet hastanelerinde ve adli tıp kurumunda kızlık zarı muayenesi yapılmaktadır. Kliniğimizde kızlık zarı muayenesi yapılmaktadır. Kliniğimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYINIZ..

Evde kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı durumu hakkında bilgi edinmek isteyen fakat kadın doğum uzmanına erişim sağlayamayan hastalar, evde kızlık zarı muayenesi yapmayı düşünebilirler. Bu süreç, bir ayna kullanılarak, dış genital bölgenin dikkatlice incelenmesiyle mümkün olabilir. Ayna yardımıyla, dış dudaklar nazikçe ayrıldığında, kızlık zarı görülebilir. Ancak, evde yapılan bu basit inceleme ile kızlık zarındaki bir yırtığın varlığı veya yokluğunu tespit etmek mümkün değildir. Kendi kendinize yapılan bu tür kontroller sırasında, bilinçsizce yapılan hareketlerle kızlık zarına zarar verme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle, kızlık zarı muayenesi için bir kadın doğum uzmanına başvurmak her zaman en sağlıklı yaklaşımdır.

Kızlık zarı muayenesi zor mu?

Kızlık zarı muayenesi hasta açısından son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Sadece dış dudaklar tutularak hafifçe dışarı doğru çekilir. Muayene esnasında herhangi bir alet ya da cihaz kullanılmaz.

Ultrason İle Kızlık Zarı Belli Olur Mu?

Kızlık zarı hakkında merak edilenler arasında, ultrason ile durumun anlaşılıp anlaşılmayacağı iki temel nedenle sıkça sorulmaktadır. İlk olarak kızlık zarı muayenesi yapılmasını isteyen ancak muayene olma fikrinden çekinen hastalarımız, acaba ultrason ile bir kontrolün mümkün olup olmadığını merak ediyorlar. İkinci olarak, çeşitli nedenlerle aileleriyle birlikte kadın doğum muayenesine gelen genç kızlar, ultrason sırasında kızlık zarı durumlarının ortaya çıkma endişesi taşıyorlar. Çünkü bazı durumlarda, bu kişisel durum aileden saklanabiliyor.

Bu konuda birinci gruba biraz üzücü, ikinci gruba ise rahatlatıcı bir haberimiz var. Kızlık zarının durumu hakkında bilgi almak isteyenler için ultrason yöntemiyle bu bilgiye ulaşmak mümkün değil. Kızlık zarı muayenesi, ancak ve ancak jinekolojik bir muayene ile gerçekleştirilebilir.

Aileleriyle doktora giden ve bu durumdan endişe eden genç kızlarımıza gelince, içleri rahat olsun. Ultrason ile kızlık zarının durumu görülemez ve böyle bir incelemeyle bekaret hakkında bir sonuç çıkarmak mümkün değildir. Bu konuyu gündeme getirirken, bir bireyin kızlık zarının durumunun, bekaretiyle ilgili tüm bilgilerin sadece kişiyi ilgilendirdiğini ve bu tür bilgilerin üçüncü şahıslarla asla paylaşılmayacağını hatırlatmak isteriz. Sağlık, mahremiyet ve saygı bizim için her zaman önceliklidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

Kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulmaktadır.

Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında asla bilgi vermeyiz.

Kızlık Zarı Muayenesi E-Nabızda Görünür Mü?

Daha önce de vurguladığımız üzere, bir bireyin kızlık zarı muayenesi sonuçları, adli gereklilikler haricinde, hiç kimseyi ilgilendirmez. Buna resmi kurumlar da dahildir. Bu tür hassas bilgileri kişisel sır olarak değerlendirir ve mahremiyetinizi her zaman %100 güvence altına alırız. Bu nedenle, kızlık zarı muayenesi e-Nabızda görünmez. Sağlık bilgilerinizin mahremiyeti bizim için son derece önemlidir ve bu konuda en yüksek standartlarda titizlik gösteriyoruz.

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Devlet hastanelerinde, “kızlık zarı muayenesi” olarak bilinen, kızlık testi, bakirelik testi veya bekaret testi gibi isimlerle ifade edilen prosedürler, bireylerin isteği üzerine yapılmamaktadır. Ancak, adli bir süreç içerisinde, yani mahkeme kararı ile talep edildiğinde, kızlık zarı muayenesi yasal olarak uygulanabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatı

Kızlık zarı muayenesi fiyatı, muayene edildiğiniz klinikte uygulanan genel muayene ücretlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kliniğimizde kızlık zarı muayenesi yapılması durumunda, muayene ücreti dışında herhangi ek bir ödeme talep edilmemektedir; dolayısıyla kızlık zarı muayenesinin maliyeti, kliniğimizin standart muayene ücreti ile aynıdır.

Kızlık Zarı Muayenesini Hangi Doktor Yapar?

Kızlık zarı muayenesini kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ve adli durumlarda adli tıp uzmanları gerçekleştirir. Muayenehanemizde kızlık zarı muayenesi Dr. Öğr. Üyesi Eser Ağar tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı muayenesi hakkında bilgi ve randevu almak isteyen hastalarımız formu doldurabilir veya +905052607238 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler.

Sonuç olarak:
  • Kızlık zarı muayenesi, bireyin mahremiyetine saygı gösterilen bir ortamda, uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılır.
  • Muayene, dış genital bölgenin dikkatli bir şekilde gözlemlenmesiyle gerçekleşir ve bu süreçte herhangi bir alet kullanılmaz, tamamen ağrısız bir işlemdir.
  • 18 yaşın üzerindeki herkes kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. 18 yaşının altındaki hastalara ebeveynlerden birisinin rızası ve refakati ile kızlık zarı muayenesi yapılabilir.
  • Kızlık zarı muayenesi sonuçları hastanın mahremiyeti çerçevesinde korunur ve e-Nabız gibi sistemlerde görünmez, kişisel bilgiler üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.
  • Ultrason ile kızlık zarının durumu hakkında bilgi edinmek mümkün değildir.

Form Doldurun Sizi Arayalım

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Zorunlu Alan
Zorunlu Alan
Size Nasıl Ulaşalım?
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments